Élelmiszereink A-Z

Hal

A halhús a legegészségesebb alapanyagok egyike, hiszen több szempontból is nagyon kedvező élettani hatásai vannak:
- Víztartalma jelentős (akár a 80 %-ot is elérheti), izomrostjai között pedig laza kötőszövet található, melyek miatt könnyen emészthető élelmiszer.
- Energiatartalma szorosan összefügg a zsírtartalmával. Az olajos húsú halak (pl. lazac, hering) több, a fehér húsúak (pl. tőkehal, lepényhal) kevesebb energiát adnak.
- A halak értékes zsírtartalma hasznos élettani hatással bír. Különösen az olajos húsú mélytengeri halak (pl. lazac, hering, makréla, szardínia, tonhal), továbbá a pisztráng és a busa gazdagok ómega-3 zsírsavakban. Ezek közül az eikozapentaénsav (EPA), valamint a dokozahexaénsav (DHA) csak a halolajban található. Ezeket az emberi szervezet csak korlátozott mértékben tudja előállítani, főként a táplálékkal juthatunk hozzájuk. Az ómega-3-zsírsavak nélkülözhetetlenek a sejthártya felépítéséhez, a szem és az agy egészséges fejlődéséhez. Ezen kívül hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez, és a szervezet gyulladásos folyamatainak mérsékléséhez.
- Az izomépítéshez és az immunrendszer zavartalan működéséhez is szükséges jó minőségű fehérjét tartalmaz.
- Az ásványi anyagok közül különösen a csontok és fogak felépítésben szerepet játszó foszfor, és a szálkástól elfogyasztott hal (pl. olajos halkonzerv, sült hal) kalcium tartalma érdemel említést. A halfilék és a halkonzervek egyaránt nagy mennyiségben tartalmaznak fluoridot is, mely szintén hozzájárul a fogszuvasodás és csontritkulás megelőzéséhez. A tengeri halak jelentős jódtartalma elősegíti a pajzsmirigy működését. Szelén tartalma részt vesz a túlzott mértékben képződő szabad gyökök elleni védelemben, ezzel segíti a szív-és érrendszer, valamint a sejtmembrán egészségének megtartását.
- A hal jó forrása a bőr- és nyálkahártyavédő A-, valamint a csontépítéshez és az immunrendszer működéséhez szükséges D-vitaminnak, de gazdag a különböző anyagcsere folyamatokban szerepet játszó B1-, B2-, és a vérképzéshez fontos B12- vitaminokban is. A B vitaminok gyermekek esetében az idegrendszer megfelelő fejlődéséért és működéséért is felelnek. A halak vitamin- és ásványi anyag-tartalma a halfajtól, illetve a hal élőhelyétől függően jelentősen változhat.
A halak vitamin- és ásványi anyag-tartalma a halfajtól, illetve a hal élőhelyétől függően jelentősen változhat" mondat után közvetlenül:
A halak tápanyagtartalmát az is befolyásolja, hogy tenyésztett vagy vadon élő fajtát eszünk, sós vízi/tengeri vagy édesvízi halfajtáról van-e szó, fenntartható gazdaságból származik-e, és a higanytartalom veszélye sem elhanyagolható szempont.
Ajánlott halfajták:
Vadlazac, szardínia, hering, atlanti makréla, szardella, csíkoshasú tonhal, ponty zsírosabb halak, az alaszkai tőkehal, szivárványos pisztráng, heck, busa, amur, süllő, afrikai harcsa, harcsa zsírszegényebb halfajták.
Nem mindegy az sem, hogyan készítjük el a halat. Érdemesebb párolni, főzni vagy grillezni, sütőben sütni, mint rántani, mert laza szerkezetének és magas víztartalmának köszönhetően sok zsiradékot szív magába, ha bő zsírban sütjük ki.
Hazánkban 24-26 ezer hektáron vannak halastavak, ahol zömmel természetes táplálékot fogyasztva nevelik az asztalunkra kerülő halakat. Ezek biztonságos és minőségi termékek, a fogyasztásuk további ösztönzésére októberben indult a HalPéntek kampány.
A HalPéntek kampányt a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) indítja az Agrárminisztérium (AM) és az Agrármarketing Centrum (AMC) segítségével.
Az utóbbi években sikerült 30%-kal növelni az átlagos halfogyasztást. A kedvező folyamat további erősítéséhez a fogyasztói bizalmat kell növelni, amiben a minőségi termékek elismerése, márkázása is szerepet játszik. Ezt szolgálja a földrajzi árujelzővel ellátott termékek uniós védelme is, mint a Balatoni hal, az Akasztói szikiponty és a Szilvásváradi pisztráng.
A magyar halgazdaságokból ellenőrzötten biztonságos és jó minőségű áru kerül a piacra, nem szennyezi mikroműanyag vagy nehézfémek, mint a tengeri halakat.
A HalPéntek honlapján sok recept közül válogathatnak az érdeklődők és folyamatosan frissítik azt a nagyon hasznos térképet, ahol bárki megnézheti, hol tud a legközelebb halat vásárolni vagy halételt enni.
Halas oldalak: http://halpentek.hu/, http://kapjra.hu/
Kinek ajánljuk, és kinek nem?
A hal a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás része, mely minden korcsoport számára ajánlott. Értékes tápanyagai és könnyű emészthetősége miatt idős embereknek, terhes és szoptató anyáknak, valamint csecsemők és kisgyermekek étrendjében is adható (ez utóbbiaknak természetesen filézve, szálka nélkül). Kihagyni csak táplálékallergia esetén szükséges az étrendből. Kevés zsiradékkal elkészítve beilleszthető a szív- és keringési betegséggel küzdők, fogyókúrázók, a cukorbetegek táplálkozásába is. A sózott, füstölt, szárított halak, a ringli és a szardella paszta magas sótartalma miatt azonban nem javasolható magas vérnyomásban szenvedő betegek részére. A pácolt hering hisztamin- és tiramintartalma az arra hajlamosaknál fejfájást válthat ki.
Mennyit kellene enni?
A táplálkozási szakemberek szerint jó lenne hetente 2-3-szor, de legalább egy alkalommal egy teljes adag halat (felnőtteknél 10-15 dkg) kellene elfogyasztanunk ahhoz, hogy egészségünk megőrzéséhez pozitívan hozzájáruljunk. Sokan félnek azonban a halak fogyasztásától arra hivatkozva, hogy azok el tudják raktározni a szervezetükbe a környezetük esetleges szennyező anyagait, pl. a higanyt és egyéb szermaradványokat (pl. növény-védőszerek). A higany (metil-higany) azon halfajtákban magasabb, melyek élettartama hosszabb, és más, kisebb halakkal táplálkoznak. Az élelmiszer biztonsági szabályok betartatása és ellenőrzése mellett az újabb ajánlások meghatározzák a különböző csoportoknak a fogyasztás gyakoriságát. Ezzel segítik a biztonságos fogyasztás feltételeit.
/Forrás: https://mdosz.hu/.../taplalkozasi_akademia_halak_180629.pdf /
A halak számos létfontosságú tápanyagot tartalmaznak, melyek a gyerekek megfelelő fizikai és szellemi fejlődéséhez szükségesek. Már a magzat és a csecsemő idegrendszerének fejlődésében kiemelkedő a jelentőségük az esszenciális zsírsavaknak, majd kisgyermekkorban is fontos, hogy biztosítsuk a megfelelő Omega-3 zsírsavakat, melyek hihetetlenül pozitív hatással vannak a gyermekek kognitív fejlődésére. Ezért fontos a halakat is beilleszteni már pici korban gyermekünk étrendjébe. De mi van a higany-, és egyéb szennyezőanyag-tartalommal?
Gyermekek esetén érdemes olyan halfajtákat választani, melyek a kevésbé szennyezett vizekben élnek (pl. vadvízi lazac), vagy rövidebb élettartamúak, kisebb testűek, és nem más halakkal táplálkoznak. Ilyenek például a szardínia, a szardella, a tőkehal, a hering, tengeri apróhalak, kisebb testű makrélák, a csíkoshasú, esetleg sárgaúszójú tonhal, a szivárványos pisztráng, a harcsa, melyek a halászat pillanatáig sokkal rövidebb időt töltenek a vízben, mint a nagyobb testű, több évig élő halak. Kerüljük a következő fajtákat: kékúszójú tonhal, fehér (albacore) tonhal, lepényhal, kardhal, cápa, királymakréla.
Ajánlott napi adag életkor szerint:
• 2-3 éves kisgyermekeknek egyszerre maximum 30 g
• 4-7 éves gyermekeknek egyszerre maximum 60 g
• 8-10 éves gyermekeknek egyszerre maximum 90 g
• 11 év fölöttiek számára pedig 120 g az ajánlott adag.
Egy remek oldal a különböző halfajtákról, termékekkel, receptekkel, cikkekkel: https://tonhalfutar.hu/milyen-halat-adhatok-a-gyermekemnek/# https://tonhalfutar.hu/tokehal-miert-fogyasszuk/ https://tonhalfutar.hu/a-makrela-fogyasztasanak-elonyei/ https://tonhalfutar.hu/szardella-mitol-olyan-egeszseges/

A vásárláskor érdemes figyelni az MSC (Marine Stewardship Council) és ASC (Aquaculture Stewardship Council) logókra. Az első a tengeri halászat által fogott, a másik az akvakultúrákban tenyésztett halak „érdekeit képviselik”. Ezek a szervezetek függetlenek, transzparensek, fenntarthatóak és felelősségtudatosak. A könnyebb érthetőség kedvéért: https://www.youtube.com/watch?v=sEmORXOJIHE&t=3s

A csomagolásra is nagyon oda kell figyelni, hogy BPA mentes legyen. Amiből lehet, inkább üveges terméket vegyünk. Miért is figyeljünk a csomagolásra? https://tudatosvasarlo.hu/ezeket-muanyagokat-keruld-ha-nem-akarsz-merget-enni/


Located in: hús
Powered by SobiPro

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.