aprilis szezonKányádi Sándor: Április hónapja
 
Bolondos egy hónap
április hónapja,
hol kalap a fején,
hol báránybőr sapka.
Hiába próbálnád
kilesni a kedvét,
túljár az eszeden,
mire észrevennéd.
Köpenyegbe burkol,
ingujjra vetkőztet:
mutatja a tavaszt
hol nyárnak, hol ősznek.
Búsnak teszi magát,
szeme könnyben ázik,
mindegyre lehunyja
sűrű szempilláit.
Aztán gondol egyet,
fülig fut a szája,
s ránevet a fényben
hunyorgó világra.

Reviczky Gyula: Feltámadás husvet
 
Fakadnak már a virágok,
Kiderül az ég,
És a föld most készül ülni
Drága ünnepét.
Sziveinkben, mint a földön,
Ma öröm legyen,
Feltámadt az istenember
Győzedelmesen!
Adjatok hálát s virágot,
Tömjént hozzatok.
Hallelujah! hallelujah!
Zengje ajkatok.
Mert feltámadtok ti is még
Valamennyien,
Mint az istenember egykor:
Győzedelmesen.
 
Húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, Krisztus feltámadását ünnepli. „A húsvét hegycsúcs, ahová a nagyböjt völgyéből, a megpróbáltatások mélységeiből vezet az út, s ahonnan visszatekintünk az azt megelőző időre, amelyről szemünket a jövő felé is fordítjuk. Jézus a halála és a feltámadása által megváltott minket, ám a küzdelmes élet folytatódik. Sőt valószínű, hogy nehezebb idők is várnak ránk: a háborúk, az újabb betegségek terjedése, környezetünk elszegényedése arra figyelmeztet minket, hogy a húsvéti hegycsúcson „elidőzve” nagyon sok örömet kell a szívünkbe fogadnunk. A mostani – és a mindenkori – húsvét öröme nemcsak ajándékot, hanem feladatot is ad számunkra. A húsvétot ünnepelnünk kell, és annak – a pünkösdkor kiáradó Szentlélek által megerősített – reménységben bővelkedő (vö. Róm 15,13) örömét magunkkal kell vinnünk Galileába, oda, ahol élünk.” Részlet Beran Ferenc morálteológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára, budapest-újlaki plébános írásából.
🐇🐣Áldott, békés, boldog húsvéti ünnepeket kívánunk minden kedves olvasónknak! 🥚🩷💚🧡💙💛🩵❤️💜
 
🎶Ha szeretik a zenét, fogadják szeretettel ünnepi díszként ezt a kis válogatást!🎵
🪻🌷🌼Itt a tavasz! Önök érzik a tavaszi fáradságot? Ha igen➡️
A tavaszi fáradtság tünetei tápláló és egészségtudatos étkezésekkel minimalizálhatók. 💆🏻A tudatos pihenés, megfelelő alvásmennyiség mellett az étkezések tervezéséhez ad segítséget a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének legutóbbi közleménye, olvassák el az alábbi linken:
📢Szeretnének első kézből értesülni a táplálkozástudomány aktualitásairól, és mindezt biztos forrásból, ahol biztos lehetnek benne, hogy szakértők állítják össze a témával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat?
➡️Akkor iratkozzanak fel Táplálkozási Akadémia hírlevelükre az alábbi linken:
⏰Elérkeztünk a nyári időszámításhoz, s vele a tavaszi óraátállításhoz. Sajnos még nincs egységes egyetértés a megszüntetéséről. Lássuk milyen hatással van szervezetünkre!
„Minden emberi szervezet működését a saját belső órája határozza meg. Ettől függ a napi ritmus, ez szabályozza a biológiai funkciókat, amelyek napszakos változást mutatnak. De mi történik, ha megszűnik az összhang a belső és a külső óra között?
A nap folyamán változó értékek közé tartozik például a vérnyomás, a pulzusszám, a testhőmérséklet és a glükokortikoid hormonok szintje, melyek hat és kilenc óra között vannak jelen legnagyobb mennyiségben a vérben, éjfélkor pedig a legalacsonyabb a koncentrációjuk. A belső órára a nap járásának, a napsütésnek, valamint az éjszaka és a nappal váltakozásának van a legnagyobb befolyása. Utóbbi hatással van a melatonintermelésre is. A szervezet biológiai órájának legkisebb ingadozása is felboríthatja az alvás-ébrenlét egyensúlyt, és hatással lehet az egészségre is, mindaddig, amíg a szervezet nem alkalmazkodik a változásokhoz. A tavaszi átállásnál az órát egy órával előre állítjuk. Ez azt jelenti, ha óraátállítás előtt és után is hét órakor kelünk fel az óra szerint, valójában egy órával korábban kelünk, mint előző nap. A melatonintermelés ilyenkor nem áll át, a glükokortikoidszint még alacsony. A vércukorszint még az alvási időnek megfelelő. Vagyis hiányzik a kimaradt egy óra alvás. Fáradtak, dekoncetráltak, levertek vagyunk.
 
❓Milyen problémák adódhatnak az óraátállításból, és mennyi időt igényel az átállás?
Egy átlagos, egészséges szervezetnek kb. 4-14 napra van szüksége, míg megszokja a változást. Egyes statisztikák szerint az emberek 8,5-12%-a fordul orvoshoz óraátállítás miatt iproblémákkal, első sorban a nyári időszámításra való átálláskor. Ekkor sokaknak altatóra és antidepresszánsokra is szüksége lehet. Abban az időszakban, amíg a belső és külső óra nem kerül összhangba, felléphetnek alvászavarok, fáradtság, koncentrálóképesség csökkenés, de akár szívfekvencia ingadozás is. Különösen megterhelő az évi kétszeri átállás az alvászavarokkal küzdő és a szervi betegségekben szenvedő embereknek, illetve jobban megviselheti a gyermekeket és az időseket.”
 
💙Mit tehetünk a könnyebb átállásért?
Hasznos lehet, ha este nem eszünk sokat, lefekvés előtt három órával kerüljük a kávét, teát, és más élénkítő hatású italokat. Fáradtság esetén iktassunk be pihenőt, ezzel elkerülhetők az ilyenkor gyakori háztartási vagy közlekedési balesetek. Vegyünk esténként egy forró fürdőt, készítsünk egy ízletes citromfű teát, amely megnyugtat lefekvés előtt. Ha nem érezzük magunkat fáradtnak, az esti séta segíthet levezetni a feszültséget és ráhangolódni a pihenésre. Mozogjunk többet, ugyanis a futás, torna, jóga, vagy bármilyen aktivitás segíti a szerotonin hormon termelődését. A könnyű, mértékletes táplálkozás és a minimum napi 10.000 lépés sokat segít a fáradtságérzés leküzdésében.Sokat segíthet egy-egy relaxációs gyakorlat: pld. Jacobson-féle progresszív izomlazítás vagy az autogén tréning. Készüljünk fel előre. Keljünk korábban akár már napokkal az óraátállítás előtt, pihenjük le hamarabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a változásra.
 
❤️Azok, akik tudják magukról, hogy ezek a napok különösen megviselik szervezetüket, legyenek fokozottan óvatosak és körültekintőek a közlekedésben, és kerüljék a balesetveszélyes tevékenységeket.”
A mostani húsvétunk más, mint eddig. Lezárult életem egy fontos része, így most csendesebben, egyszerűbben ünneplünk. Persze a megszokott ízek nem maradtak el, sőt, húsmentes sonkahelyettesítő is került az asztalra, és ízlett. Még nem én készítettem, de majd annak is eljön az ideje, nekem fontos. Törekedtem az „OKOSTÁNYÉR” megoldásra, így a kalács durumliszttel és tönkölykorpával volt „dúsítva”, a torma mellett pedig piros retek, saláta, zöldhagyma és sárgarépa is díszítette az ünnepi asztalt. Önök is okosítottak? Hogy oldották meg? Írják meg nekünk!
 
📖Ha az ünnepi időben szívesen olvasnának, ajánlom figyelmükbe cikkeinket és a lenti gyűjteményt!
 
„Erdő szélén, hegyoldalban,ibolya01
kertek alján, kis csoda:
zöld fű között csoportosan
nyílik ki az ibolya.
Ha lehajolsz hív magához,
árad feléd illata,
szemérmes, de kicsalta a
langymeleg nap sugara.

 
Ismét mozgalmas hetünk volt, nézzük!
A héten volt az elhízás, az energiatakarékosság, és a könyv világnapja, a nassolás, a sajtos tészta, a fagyasztott élelmiszerek, a mosogatógép napja, és természetesen nőnap is. Válogattam:

 
Lassan vége a februárnak, kinyílt az ibolya, a hóvirág, sárgállik a krókusz. Hosszabbodnak a nappalok. Az időjárás szeszélyes. Időnként én is. Egyszer tele vagyok energiával, máskor inkább fekszem, lustálkodom, filmet nézek vagy olvasok. De nem baj, így van jól. Legyek jól magammal, szeressem magam, figyeljek magamra, hallgassak a belső megérzéseimre. Nem könnyű jól értelmezni a belső jeleket, hangokat, de tanulható, ha lassan is. És persze hibázhatunk is, ez is emberi.
 
Hoztam pár érdekességet, melyek a héten figyelmem célkeresztjébe kerültek. A tudomány fejlődik, az ismeretek gyűlnek és persze változnak is, vagy csak átalakulnak, kikristályosodnak. Fontos naprakésznek lennünk, egészségünk nagyrészt rajtunk múlik. Tartsanak velem!

Alkategóriák

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.