alvas
 
„A hit és a szeretet kézen fogja a reményt, mint egy gyermeket. Ők tanítják járni, de közben ő az, aki a másik kettőt előre vonja.”
Ferenc pápa üzenete 2024 nagyböjtjére
 
💜Virágvasárnap van, egy hét múlva húsvét. Még tart a böjti időszak, mely nemcsak a táplálkozásunkra vonatkozik. Ebben a bűnbánati időszakban Jézus Krisztus feltámadásának, a húsvétnak a megünneplésére készülünk, a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás segítségével. A külső böjt gyakorlata a modern ember előtt: mi az az érték, szokás az életemben, amihez általában ragaszkodom, és az Isten előtti meghajlás jeleként szívesen lemondanék róla? Így a húsételtől való tartózkodás nem önmagában tekinthető böjti cselekménynek.
 
💚De sokat tanulhatunk ettől az időszaktól az egészségünk megőrzése céljából is. Figyeljünk befelé, vegyük észre testünk apró jelzéseit, tartsunk mértéket, melynek része lehet, hogy kevesebb húst és édességet eszünk, kerüljük az alkoholt, figyelünk az adagok nagyságára. És ezek akár szokásokká is válhatnak. Attól, hogy nem eszünk húst, önmagában még nem leszünk egészségesebbek, ha nem figyelünk táplálkozásunk egyéb részleteire. De bizonyított tény, hogy a mértékletes húsfogyasztásnak –húsmentes napok beiktatásával- számos betegségmegelőző, rizikócsökkentő hatása van. Ezekről is már többször írtam.
 
❤És a SZERETET! Önmagunk elfogadása, szeretete ugyanúgy fontos egészségünkhöz, mint embertársaink szeretete, a róluk való gondoskodás, a figyelem, az önzetlen törődés és segítségnyújtás. Az istenszeretet és a felebaráti szeretet egy és ugyanaz a szeretet. Kezdésként hívják fel vagy látogassák meg régen látott rokonaikat, ismerőseiket!
Az elmúlt 2 hétben sok jeles, figyelemfelhívó nap volt, nézzünk körül!
 
💚Március 11. az IMMUNRENDSZER NAPJA.
Immunrendszerünk megfelelő működéséhez elengedhetetlen, hogy egészségtudatosak legyünk! A változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás is része a törődésnek. Keressenek bennünket, ha nem tudják merre induljanak!
 
vese💙Március 14. a VESE VILÁGNAPJA.
A vese világnapjának célja, hogy felhívják a figyelmet a veseelégtelenségre, mely egy aluldiagnosztizált kórkép. A krónikus vesebetegség időbeni felismerésével kivédhetők a súlyos szövődmények. Magyarországon a becslések szerint 1,5 millió embert érinthet az idült vesebetegség valamilyen formája, azonban a látencia magas. A felnőtt lakosság körében minden 10. embernek van valamilyen mértékű vesebetegsége, de a többség nincs tisztában az elváltozással. A betegség akár évekig tünetmentes lehet, azonban a véres, barnás vagy habzó vizelet, a vizenyőképződés a lábakon és a kezeken, a gyengeség, a fáradékonyság és az addig nem tapasztalt magas vérnyomás esetén érdemes orvoshoz fordulni. A vesebetegség kialakulhat - a cukorbetegségen és a magas vérnyomáson kívül - fájdalom- és gyulladáscsökkentő szerek korlátlan és kontrollálatlan szedésétől, tartós vesekövességtől vagy magas vérzsírértéktől is. A fel nem ismert betegek idővel dialízisre vagy transzplantációra szorulnak. A kockázati csoportba tartozók rendszeres, akár féléves-éves laborvizsgálata elengedhetetlen a szakemberek szerint.
A betegség egyszerűen diagnosztizálható és időben felismerve kezelhető.
 
🛌Idén március 15. az ALVÁS VILÁGNAPJA.alvas vnap
A jó és nyugodt, pihentető alvás alapfeltétele annak, hogy jól működjön a testünk, s lelkileg is kiegyensúlyozottak legyünk. A lakosság 60%-ának problémája van az alvással, de csak kevesebb mint 10%-uk megy ezért orvoshoz. Az egészséges életmódról általában a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás jut eszünkbe, azonban a megfelelő minőségű és mennyiségű alvásnak is komoly hatása van az egészségi állapotra. Becslések szerint a teljes népesség közel egyharmada szenved alvászavarban, amit a stresszes életvitel, a cirkadián ritmus („biológiai óra”) diszfunkciója, valamint a társadalom progresszív öregedése okoz. Az alváshiány, vagy a nem megfelelő minőségű alvás népegészségügyi probléma, mert nagy populációt érint, és szoros összefüggést mutat bizonyos krónikus megbetegedésekkel (pl. szív- és érrendszeri megbetegedések, II. típusú cukorbetegség, egyes daganatos megbetegedések, depresszió), továbbá fokozza a túlsúly, elhízás kialakulásának a kockázatát.
 
🛌Érdekesség
- Az 5 óránál kevesebbet alvók esetében 40%-kal nagyobb eséllyel alakul ki az évek során elhízás, mint azoknál, akik rendszeresen 7-8 órát alszanak.
- A nem kielégítő alvás hatására a leptin szint jelentősen lecsökken, az étvágyserkentő hormon, a ghrelin szintje pedig jelentősen növekszik, valamint romlik a szövetek inzulinérzékenysége.
- A kortizol szint krónikus emelkedése szerepet játszhat a magas zsírtartalmú és magas cukortartalmú élelmiszerek fogyasztása iránti vágy növelésében.
- A nem kielégítő alvás nem csak az éhségérzetet fokozza, hanem az anyagcsere lassulásával is párosul az alacsonyabb leptinszint következtében.
 
🛌Melatonin
Egy hormon, mely az alvási ciklust szabályozza. A megfelelő alvásra, sőt az alvás minőségére is befolyással van. Így a melatonint tartalmazó élelmiszerek közvetlenül befolyásolhatják az alvást.
A természetes formában melatonint tartalmazó alapanyagok:
- Az állati eredetű élelmiszerek közül a tojás és a hal melatonintartalma jelentősebb.
- A növényi eredetű élelmiszerek közül a diófélékben a legmagasabb a melatonintartalom. Egyes gombák, gabonafélék és csíráztatott hüvelyesek/magvak szintén jó forrásai a melatoninnak.
- Gyümölcsöknél a legmagasabb melatoninszintet a borszőlő héjában, a magyar meggyben és az eperben találták.
 
🛌A szervezet természetes úton is képes előállítani melatonint, ehhez szükséges egy esszenciális aminósav, a triptofán.
A triptofán megtalálható a tejben, a sajtban, a tojásban, a pulykahúsban, a zabpehelyben, a hüvelyesekben, az olajos magvakban és a banánban. Egy normál testtömegű felnőtt ember napi triptofán-szükségletének az 50%-a fedezhető pl. 40 g hússal/hallal, 3 dl tejjel, 60 g tofuval vagy 2 db tojással.
A melatoninszintézisben kofaktorként résztvesznek vitaminok és nyomelemek is. Ilyen a B6 és B12-vitamin, a folsav, a magnézium és a cink.
 
🌚A fényviszonyok, és a napszak is befolyásolják a melatonin termelődését. A hormon szintje természetes módon emelkedik este, sötétben és csökken reggel, vagy a fény hatására.
 
💙Összegzés
A jó alvás „táplákozás kulcsa” a kiegyensúlyozott és változatos étrend- OKOSTÁNYÉR®+ melatonin és triptofán gazdag élelmiszerek rendszeres fogyasztása.
 
📖KÖNYVAJÁNLÓ
MAGYAR ALVÁSKÖNYV 2. Aludhatnánk jobban?
Jobbító gondolatok a pihentető alvásért. Egy igazán izgalmas, a legkülönbözőbb szakterületek jeles képviselőinek írásai olvashatók tudományos alapossággal, de teljesen közérthetően. 🌜🌜Benne külön fejezet az alvás és a táplálkozás összefüggéséről, melyet Erdélyi Alíz dietetikus írt.
🥰Március 20. a BOLDOGSÁG, 👄A SZÁJÁPOLÁS ÉS A 🐟HALAK NAPJA
💧Március 22. a VÍZ VILÁGNAPJA. „Víz a békéért”
„A víz békét teremthet, de olykor konfliktusok forrása is lehet. Ha kevés, ha szennyezett, ha nem fér hozzá mindenki egyenlően, mind-mind feszültséget kelthet közösségek vagy országok között. Világszerte több mint 3 milliárd ember függ az országhatárokat átszelő vizektől. Ennek ellenére napjainkban csak 24 országnak van együttműködési megállapodása a víz közös használatáról.
Az éghajlatváltozás hatásai egyre jobban érezhetőek, a népesség növekedésével együtt sürgősen szükség lenne az országhatárokon belüli, és az országok közötti összefogásra legértékesebb erőforrásunk védelme és megőrzése érdekében.
 
Az egészségügy, az emberek jóléte, az élelmiszeripar, az energetikai rendszerek, a gazdasági tevékenységek, valamint a környezet megóvása csak egy jól működő, és méltányosan irányított vízforgalmon alapulhatnak.
 
💧Ha a pozitív hullámok összeadódnak...
Amikor a víz területén együttműködünk, a keltett hullámok továbbgyűrűznek – elősegítve ezzel a békét, a jólétet és a kihívásokkal szembeni ellenálló képességet. Cselekednünk kell annak tudatában, hogy a víz nem csak egy kihasználandó erőforrás – hanem emberi jog, amihez mindenkinek joga van, minden körülmények között.
 
A víz világnapján mindannyiunknak össze kell fogni a vízért, ezzel is segítve a béke megteremtését – lefektetve egy virágzóbb holnap alapjait.” http://www.vizvilagnap.hu/
 
💧Az egészséges folyadékpótlás fontossága: https://www.facebook.com/nngyk.hivatalos/videos/756557196591201
💧És egy összefoglaló Youteefool-tól: https://www.dietaajanlas.hu/a-viz-vilagnapja-marcius-22/...
💙VIGYÁZZUNK RÁ, TAKARÉKOSKODJUNK VELE, HASZNÁLJUK FELELŐSSÉGGEL! https://zoldholnap.hu/viztakarekossag/
 
💚Medvehagyma szezon van, ki önmaga, ki szervezetten indul hagymagyűjtésre. Nagylányom engem is meglepett pár hete egy kisebb mennyiséggel. A gyűjtéséről azért jó, ha tudjuk, a medvehagyma levele kizárólag nem védett területeken gyűjthető, saját szükségletre fejenként naponta legfeljebb két kilogramm mennyiségben. Sajnos a növény gyűjtése fokozott terhelést jelent az erdei ökoszisztéma számára, mindezt azonban felelős erdőlátogatással jelentősen csökkenthetjük. Felhívják a figyelmet arra, hogy tovább tud élni, lélegezni, táplálkozni és táplálékot raktározni a talajban megbújó hagymájában a medvehagyma, ha két leveléből csak az egyiket szedjük le, és elkerülhetjük az erdő talaján élő, számos védett lágyszárú növény letaposását, ha a kijelölt turistaútvonalakról nem térünk le. A tájékoztató a Mecsekerdő honlapján olvasható: https://mecsekerdo.hu/tajekoztato-medvehagyma-gyujtesrol.../
 
‼️ Kérem húsvétkor is figyeljenek a mértékletességre, tartsanak mértéket, így elkerülhető az emésztőrendszer leterhelése, megbetegedése, a szervezet kimerülése!
 
🩷Továbbra is szívből ajánlom YOUTEEFOOL oldalát, mely nap, mint nap színes, szórakoztató és informatív összefoglalókkal várja a tudásra szomjazó Olvasókat! https://www.facebook.com/Youteefool
 
@Youteefool

Weboldalunkon cookie-kat használunk, melynek célja, hogy teljesebb szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Amennyiben érdeklődik a részletek iránt, kérjük, olvassa el adatkezelési tájákoztatónkat.